बीबीसीको उत्कृष्ट सय महिलाकाे सूचीमा परिन पशुपतिमा बेवारिसे लाश जलाउने सपना

काठमाडौं, बेलायती समाचार संस्था ब्रिटिस ब्रोडकास्टिङ सर्भिस (बीबीसी)ले बनाएको सय महिलाको सूचीमा नेपालकी सपना रोका मगर पनि परेकी छन् । उनले पशुपति आ’र्यघाटमा बे’वारिसे श’वलाई दा’गबत्ती दिँदै आएकी छन् । १८ वर्षीया सपना म्याग्दीको मंगला गाउँकी हुन् ।

घरबाट पढ्न भनेर काठमाडाैं आएकी उनले अहिलेसम्म दर्जनाैं बे’वारिसे श’बलाई दा’गबत्ती दिइसकेकी छन् । राजनीति, उद्यम, कला, साहित्य, राजनीतिजस्ता पेसा वा सेवामार्फत महिला स’शक्तीकरणमा महत्त्वपूर्ण प्र’भाव पार्ने संसारभरका सय महिला छ’नौट गरी सन् २०१३ यता बीबीसीले प्रत्येक वर्ष यस्तो सूची सार्वजनिक गर्दै आएको छ ।

‘यस वर्ष पनि सय महिलालाई उत्कृष्टको सूचीमा समावेश गरिएको छ, जो प’रिवर्तन र उत्प्रेरक कामको ने’तृत्व गर्दै अघि बढेका छन्’, बीबीसीले उल्लेख गरेको छ । सूचीमा नेपालकी सपनासहित फिनल्याण्डकी प्रधानमन्त्री स’न्ना मा’रिन, न्यु अ’वतार र मा’र्भल फिल्मका मि’चेल यि’ओ र कोरोना भाइरसको भ्या’क्सिन विकासमा काम गरिरहेको अ’क्सफोर्ड विश्वविद्यालयकी रि’सर्चर सा’रा जि’लबर्ट स’मावेश छन् ।